חושבת כלכלה

לקח לי כשלושה עשורים של חיים מקצועיים, ושלושה תארים אקדמאים, כדי להפנים את הפרדוקס, שכלכלה הינה דבר חשוב מאוד, ועם זאת לכאורה לא חשוב כלל. חשוב מאוד, כי אחרי הבריאות והילדים, זהו הגורם הבא שקובע את מהלך חיינו, ולכאורה לא חשוב כלל, כי מרבית המחירים שנשלם על טעויות בתחום לרוב אינם מוחשיים.

אנשים תופסים את הכלכלה בשני קצותיה: בצד האחד – כלכלת משק בית ובצד השני – חיזוי. הראשון חסר הוד והילה, השני – מלא בהם, אבל בגלל בעיות אובייקטיביות אינו מדויק, ולכן נתפס בציבור כלא מקצועי. בטווח, יש תחום רחב ביותר של עיסוק בבעיות באמצעים לוגים, שיטתיים, שתכליתם יעילות. אלה אינם נמצאים מספיק במודעות הציבור.

וכאן לא אמלט מהפן המגדרי. אם אצל גברים העיסוק בענייני כלכלה נפוץ למדי, אצל נשים הוא אינו שכיח. שנים הסתובבתי עם מועקה בלב. חברותי, שנוהגות להתייעץ אחת עם השניה לא מעט, מעולם לא פנו אלי בשאלה כלכלית: לא ביחס למשהו שקראו, לא בנוגע לנושא בחדשות ובטח שלא בשאלה הנוגעת לענייניהן האישיים. אחרי שדשתי עם עצמי בעניין, עשיתי מעשה והתחלתי לשאול. לא רק אותן.

מהתשובות שקבלתי עולה כחוט השני הכאה על חטא: בעולם המודרני, הבנה בתחום היא הכרח. אני לא מספיק מבינה, אבל גם לא משקיעה את כל המאמצים כדי לפצח, ואני תקועה. ממש כמו בדיאטה. תייקתי את הנושא ליד המכונאות, החשמל והאלקטרוניקה.

להערכתי, חוסר ההבנה הבסיסי בתחום הינו אחד המרכיבים העיקריים של תקרת הזכוכית שנשים שמות לעצמן. שבירת המחסום יכולה להעמיק את תחושת החופש האישי והביטחון העצמי. אחר-כך כל אחת תיקח את זה למקום שלה. אחת, לזקיפת הגב מול מעסיק (ואולי אפילו מול בן הזוג), השנייה – כתרומה להחלטה לפתוח לה עסק עצמאי. אחרת עשויה סתם לרתום את זה לניהול נכון יותר של כספי המשפחה.

על פי תפיסתי, אינך צריכה להיהפך כלכלנית. השאיפה היא לנסות להגיע למצב של התעניינות ופתיחות, של יכולת לשאול שאלות ולהקשיב ולהפנים את התשובות.

המדקרת שלי, אירית, מתחילה תמיד את הטיפול ברפלקסולוגיה. היא אומרת שכך היא מביאה את המטופל למצב של רגיעה ופתיחות, ואז הסיכוי של הטיפול להצליח גדול יותר.

ב-חושבת כלכלה אני מנסה לעשות דבר דומה. הכלכלה היא כלכלה. אין כלכלה לנשים או כלכלה לגברים, אך הסביבה, אופן הביטוי, עולם הדימויים, העיצוב נוטים לעולם הנשי. אין הנחות. אנחנו ניגע בכל דבר. החל בשוק ההון וכלה ביתרון יחסי, תועלת שולית פוחתת, מחיר הזהב ומצעים של מפלגות. הדברים מסובכים פחות ממה שאת משערת, ואת יודעת הרבה יותר ממה שאת חושבת.

לדוגמה: כל יום את מיישמת את עקרון התועלת השולית הפוחתת. זהו ההסבר המדעי למה שאת יודעת באופן אינטואטיבי מול חלון הראווה – את ממש לא צריכה עוד זוג נעליים שחורות שטוחות !

אני מזמינה אותך להצטרף אלינו לפורום כקוראת פעילה. קראת ולא הבנת? תשאלי. את מתנגדת? הביעי עמדה. את מתעניינת ולא מצאת באתר? בקשי. יש לך ניסיון אישי? כתבי לנו ונדאג לשתף את כולן.

ברוכה הבאה
ד"ר רחל שיינין