אינפלציה ומדד מחירים לצרכן

עוד בשלב הרעיון שיתפתי את הסטודנטים שלי בנושא האתר "חושבת כלכלה". אחד הסטודנטים שהתלהבו מרעיון האתר, ביקש להדגים את הרעיון לאמא שלו, על ידי המשלה של אינפלציה לאפיית עוגה. הרמתי את הכפפה:
מוקדש לאמא של מאור באטשוילי:
במרבית המתכונים לעוגה בחושה יש:
3     ביצים
2     כוסות סוכר
1     כוס חלב
½2  כוסות קמח
2     כפות אבקת אפייה
1     כוס שמן
לפי חישוב שלי, עלות המצרכים האלה בספטמבר 2011 הייתה 9.28 שקלים (12 ביצים עלו 8.32, לכן 3 עלו רבע מזה -  2.08; קילו סוכר עלה 3.6 שקלים. 2 כוסות סוכר שוקלות כ-400 גרם – 1.44 שקלים וכו').  חודש קודם (אוגוסט) עלות המצרכים האלה הייתה 9.26 שקלים, זולה ב-0.2%.

מדד המחירים של מרכיבי העוגה:

את מכלול מרכיבי העוגה נכנה "סל".
אם נעקוב כל חודש אחרי התפתחות המחירים של סל מרכיבי העוגה,  סביר כי לאחר מעקב אחד או שניים לא תעניין אותנו יותר העלות האבסולוטית, אלא רק התפתחותה. לכן, כדי להקל על עצמנו את המעקב, נוכל לקבוע את מחיר סל העוגה בחודש מסוים (בדוגמה שלנו, בספטמבר) כ-100, ולחשב (יחס משולש)  את החודשים האחרים. כך, אם קבענו את המחיר בחודש ספטמבר (9.28 שקלים) כ-100, מדד החודש הקודם יהיה 99.8, נמוך ב-0.2%. התקופה שנקבעה כ-100 נקראת בסיס המדד.

מדד המחירים לצרכן:
באופן דומה מחושב גם מדד המחירים לצרכן. מדד המחירים לצרכן הינו מחירו של סל צריכה (במקום סל מרכיבי העוגה) המורכב ממוצרים ושירותים שמשק בית ישראלי נוהג לצרוך. המדד מורכב מ-10 קבוצות עיקריות. הגדולות ביותר הן דיור, מזון, תחבורה ותקשורת.

אינפלציה:
אינפלציה הינה השינוי במחירים מתקופה קודמת לתקופה הנוכחית. כאמור, המחירים עצמם מיוצגים במדד המחירים לצרכן, ולפיכך האינפלציה הינה השינוי באחוזים במדד המחירים לצרכן מהתקופה הקודמת (מהחודש הקודם – אינפלציה חודשית, משנה שעברה – אינפלציה שנתית).  בדוגמה שלנו, האינפלציה בחודש ספטמבר 2011 של מדד מרכיבי העוגה הייתה 0.2%  (השינוי באחוזים, או היחס, בין הערך 99.8 של אוגוסט לבין הערך 100 של ספטמבר בדוגמה שלנו).

תגובה אחת על “אינפלציה ומדד מחירים לצרכן”

  1. האמת כשהסברתי לאמא שלי לא לקחתי בחשבון את מרכיבי הזמן החשמל והגז .
    אבל לפחות צדקתי ב 79% , תודה על הפרגון :)

כתיבת תגובה