בין תנודה למפולת

זה קורה פעם בשנה לערך. הבורסה יורדת, אנשים מתמלאים אי שקט. ושואלים את עצמם: לצאת (למכור ניירות ערך) או להישאר (להמשיך להחזיק בהם)? תזכורת, מאז 2014, כל שנה, כולל גם בתחילת שנה זו, הבורסות בארה"ב יורדות ביותר מ-10%, וחוזרות ועולות תוך פרק זמן קצר, של עד 4 חודשים מתחילת הנפילה. אמנם השתלשלות המאורעות הזו בעבר אינה מלמדת כלל על מה שצפוי לנו מעתה ואילך, אולם היא ממחישה נקודה חשובה: הבורסה מתנהלת בתנודתית חזקה, אך ירידות בבורסה אינן מצביעות בהכרח על תהליך של מפולת. credit-crunch-1-1237440-1600x1200

כיצד ניתן לקבוע אם ירידה היא תנודה או מפולת? לעיתים ניתן לעשות זאת רק בדיעבד, אבל הכלל הוא שבתנודה, לאחר תקופה לא ארוכה (גם 4 חודשים אינם נחשבים תקופה ארוכה) מתחדשות העליות. במפולת הירידות הן הרבה יותר ממושכות ובדרך כלל גם חדות יותר. ברמה העקרונית, במקרה של מפולת משהו בסיסי לא עבד נכון. כך היה במפולת הדוט-קום בתחילת העשור הקודם, כך היה גם במשבר הסאב-פריים של 2008. תנודה, לעומת זאת, נגרמת מסיבות שונות: הערכות שגויות, פחדים, חוזקה של שחקנים במסחר האוטומטי (אלגו טרייד) ועוד. כאמור, יש מקרים בהם ההבחנה בין תנודה למפולת ידועה רק בדיעבד.

יהיו מבניכם כאלה שישאלו "מה אכפת למשקיע כמוני אם זו תנודה או מפולת? כשהבורסה יורדת אמכור ואקנה שוב בעליות. אמנם בתקופת ההמתנה לא אקבל ריבית, בגלל סביבת הריבית אפס, אך הרווח שלי יהיה הכסף שלא אפסיד". הניסיון מראה, כי אף שבמפולת עשויה התנהגות כזו להניב רווח, בתנודה נראה שלא. הסיבה לכך היא שבדרך כלל אנחנו שואלים את השאלה "האם למכור?" כשכבר עברו כמה ימים ואף שבועות של ירידות (אחרת לא היינו נדרשים לעניין). במקרה כזה ייתכן שהתנודה כבר לקראת סופה. 

גם כשנשתכנע שאפשר לשוב ולסחור בניירות ערך, זה יקרה לאחר תקופה של עליות, ואז עלול להיווצר מצב שבו שער נייר הערך בקנייה יהיה גבוה מזה שבמכירה. יש לזכור גם שמכירה כרוכה בעמלות של 0.1% עד 0.35% וכך גם קנייה. כלומר, יציאה וכניסה עולה בין 0.2% ל-0.7%.

הכל מקרה, תגובתכם לירידות היא מבחן לרמת הסיכון בה אתם מנהלים את כספכם. ההגדרה השכיחה בשוק של סיכון מתרכזת בשיעור ההחזקה במניות מתוך הסך-הכול. למרות שהגדרה זו אינה ממצה, ירידה גדולה יותר צפויה ככול ששיעור המניות גבוה יותר. על פי הניסיון של השנים האחרונות, יש סיכוי לירידות חדות בתדירות גבוהה של פעם בשנה לפחות. מי שמתקשה להתמודד עם אי הוודאות הכרוכה בשאלה, האם ההפסדים הם לזמן קצר, ייתכן שרמת הסיכון של השקעותיו גבוהה מדי עבורו. משקיע כזה עלול "להישבר" ממש לקראת סופה של התנודה. לכן מצאו את רמת החשיפה, בה תנודתיות, גם אם חריפה, אינה מדינה שינה מעיניכם. כך תתנהלו בפחות לחץ וסביר שתעשו פחות טעויות. בכל מקרה, אל תשכחו להתייעץ עם בעל מקצוע.

 


כתיבת תגובה